Carporty znane są głównie jako tańszy i bardziej minimalistyczny zamiennik garażu, który ma chronić auto przed warunkami atmosferycznymi. Tymczasem okazuje się, że mają one znacznie większą ilość zastosowań. W ostatnich latach, wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, zyskują one nową odsłonę. Wszystko za sprawą możliwości połączenia z fotowoltaiką. Zastosowanie carportów nie kończy się jednak tylko na tym. Poniżej przedstawiamy 5 kolejnych zastosowań, które być może Cię zaskoczą.
Carport fotowoltaiczny nie musi służyć wyłącznie jako miejsce parkingowe. Można z niego wyczarować piękny, bujny, zielony ogród. Coraz więcej osób wykorzystuje potencjał tych konstrukcji i tworzy w nich pionowe, stojące ogrody lub coś na kształt szklarni. Konstrukcja carportu jest kompatybilna z systemami hydroponicznymi i aeroponicznymi, co pozwala na uprawianie różnych gatunków roślin w pozycji uniemożliwiającej kontakt z ziemią. Można dzięki temu stworzyć wspaniały ogród ozdobny lub posadzić ulubione owoce i warzywa przy swoim domu. To szczególnie dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla tych którzy mają małe posesje i nie mają na nich wystarczająco miejsca na to, aby stworzyć klasyczny ogródek. Co ciekawe, jeśli carport będzie dodatkowo wyposażony w panele fotowoltaiczne, można połączyć uprawę roślin z produkcją energii. Panele mogą nie tylko zasilać dom i sprzęty znajdujące się wewnątrz, ale także dostarczać energię do systemów nawadniających roślinność. To prawdziwe połączenie technologii z naturą.
Lato to pora roku, która sprzyja rodzinnym spotkaniom, czy długim wieczorom spędzanym z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Uzupełnieniem miłych chwil może być wspólne oglądanie filmów na zewnątrz. Taki carport zdecydowanie pomoże w stworzeniu kina w plenerze. Wystarczy tylko zamieścić białe tło (na przykład prześcieradło) na jednej ze ścian carportu i użyć rzutnika, który będzie wyświetlał filmy. Warto wspomnieć o tym, że dach carportu doskonale ochroni świetną ochronę przed zakłóceniami, na przykład deszczem, z kolei ściany boczne mogą posłużyć jako miejsce do rozstawienia głośników. Co ciekawe, jeśli carport wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, można wykorzystać zgromadzoną energię do zasilania sprzętu elektronicznego, którego używa się do wyświetlania filmów – projektora, komputera i głośników. Jest to nie tylko ogromna atrakcja dla domowników i gości, ale także duża oszczędność finansowa i wspieranie rozwiązań proekologicznych.
Wielu artystów zmaga się zapewne z brakiem miejsca na realizowanie swojej pasji. Osoby zajmujące się na przykład malowaniem lub rzeźbą, potrzebują tak naprawdę osobnego warsztatu, a miejsce takie nie zawsze da się wygospodarować w przestrzeni domowej. Z pomocą może wówczas przyjść carport. Otwarta konstrukcja carportu zapewnia dostęp do naturalnego światła, a zadaszenie chroni z kolei przed warunkami atmosferycznymi. Jest to zatem wyjście idealne!
Malowanie na świeżym powietrzu to nie tylko przestrzeń i wygoda, ale także możliwość czerpania inspiracji, na przykład z natury. Nie trzeba przy tym martwić się o zabrudzenia wewnątrz domu i o zniszczenie mebli, czy podłogi.
Carport to nie tylko miejsce do pracy, ale także świetna przestrzeń do zorganizowania pokazu, czy wystawy swoich prac!
Co więcej, w przypadku wykorzystania paneli fotowoltaicznych, można wykorzystać zgromadzoną energię na przykład do oświetlenia swojego stanowiska o zmroku. Jest to duża oszczędność, zwłaszcza dla artystów mierzących się ze sporymi kosztami utrzymania swoich pracowni, w których spędzają zazwyczaj bardzo dużo czasu, również w późnych godzinach.
Współcześnie bardzo wiele osób szuka różnych sposobów na aktywność. Nie zawsze jest jednak czas na to, aby wybrać się na siłownię, czy basen. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć sobie takie miejsce przy domu. Przestrzeń w carporcie można zagospodarować na sprzęty takie jak bieżnia, rowerek stacjonarny czy ławka do ćwiczeń, a także stworzyć sobie studio jogi, czy pilatesu i to w dodatku w plenerze.
Co więcej, konstrukcja carportu idealnie nadaje się do tego, aby zamontować liny, drążki do podciągania, czy drabinki. Ćwiczenia na świeżym powietrzu lepiej dotleniają mózg, sprawiają że trening staje się przyjemniejszy i bardziej wydajny.
Przestrzeń carportu jest idealna nie tylko do wykorzystania przez dorosłych, ale także przez dzieci. Nie da się ukryć, że potrzebują one miejsca do zabawy i innych kreatywnych aktywności. Carport to idealna baza do stworzenia domku na drzewo, ale bez wspinania się. Można rozstawić w nim huśtawki, zjeżdżalnię, a nawet piaskownicę. Świetnym pomysłem będzie także wstawienie w carporcie dmuchanego baseniku. Dziecko może wówczas korzystać z ekscytującej kąpieli, a zadaszona konstrukcja będzie chroniła je przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jak widać, możliwości są praktycznie nieograniczone.
Jak udowodniliśmy, carporty to konstrukcje o ogromnym potencjale. Można wykorzystać je na jeszcze więcej niecodziennych sposobów. Wszystko zależy od potrzeb i inwencji twórczej użytkowników. Kluczem do sukcesu jest odwaga w myśleniu poza przyjętymi schematami. Może właśnie teraz jest najlepszy moment na to, aby dać swojemu carportowi szansę na odmienienie i ulepszenie swojej codzienności?