17.12.2024 r.

Carporty i wiaty z fotowoltaiką – poradnik dotyczący przepisów budowlanych dla inwestorów

Carporty i wiaty fotowoltaiczne zyskują w ostatnich latach na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na ich usytuowanie na swoich podwórkach. Jest to świetne rozwiązanie pozwalające połączyć ochronę samochodu z niezależnością energetyczną. Zanim podejmiesz jednak pierwsze kroki, warto poznać przepisy. Artykuł ten przybliży Ci większość kwestii związanych z budową carportów i wiat fotowoltaicznych, abyś nie rozczarował się w trakcie realizowania inwestycji.

Czy carport i wiata fotowoltaiczna to to samo?

Określenia takie jak carport i wiata, używane są często zamiennie. Istnieją jednak pewne drobne różnice między tymi dwiema konstrukcjami. Carport to konstrukcja służąca stricte do ochrony samochodu, która może oczywiście być wyposażona w panele fotowoltaiczne, jednak nie musi. Wiata fotowoltaiczna to już rozwiązanie, którego odgórnym celem poza ochroną samochodu, jest produkowanie energii. Podwójna funkcjonalność takich wiat sprawia, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych.

Pozwolenie na budowę carportu lub wiaty fotowoltaicznej – kiedy jest wymagane?

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie czy właściwie trzeba uzyskać pozwolenie na postawienie na swojej posesji carportu lub wiaty fotowoltaicznej. Tymczasem odpowiedź zależy od kilku czynników. Zasada mówi, że usytuowanie carportu lub wiaty o powierzchni, która nie przekracza 50 metrów kwadratowych i znajduje się na działce z budynkiem mieszkalnym,, nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Sprawa komplikuje się wówczas, gdy planuje się postawić większą konstrukcję lub gdy w jej otoczeniu nie znajduje się budynek mieszkalny. W takim przypadku pozwolenie na budowę może być niezbędne. Warto także pamiętać, że spore znaczenie ma powierzchnia działki. Na tej, która ma minimum 1000 metrów kwadratowych, można postawić aż dwie konstrukcje o powierzchni nieprzekraczającej 50 metrów kwadratowych każda i nie wymaga to pozwolenia.

Odległość konstrukcji od granicy działki – czy ma znaczenie?

Odległość carportu lub wiaty od granicy działki nie pozostaje również bez znaczenia. Przepisy mówią, że jeśli konstrukcja ma służyć do parkowania pojazdu, powinna znaleźć się w odległości minimum 3 metry od granicy działki. Jeśli jednak carport ma służyć do celów innych niż parkowanie pojazdu, można postawić go w innym, dowolnym miejscu bez zachowania wskazanej odległości.

Kluczowym dokumentem, który określa warunki sytuowania takich konstrukcji, jest zawsze MPZP – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Warto zawsze zapoznać się z tym dokumentem, zanim przystąpi się do jakichkolwiek prac.

Czy carport fotowoltaiczny jest instalacją gruntową?

Zgodnie z przepisami, carport lub wiata fotowoltaiczna, traktowane są nie jako instalacja gruntowa, lecz uznawane są za wiatę. Wiąże się to z pewnymi konsekwencjami prawnymi. Przede wszystkim, pod instalacją gruntową nie wolno parkować pojazdów, ani nie powinni w tym miejscu przebywać ludzie. Odwrotnie wygląda to w przypadku carportu z fotowoltaiką. Ta różnica w klasyfikacji konstrukcji ma kluczowy wpływ na formalności, jakie trzeba dopełnić.

Z jakimi kosztami wiąże się budowa wiaty fotowoltaicznej?

Kwestia kosztów budowy wiaty jest bardzo ważna z punktu widzenia każdego inwestora. Wybór wersji z panelami fotowoltaicznymi, pociągnie za sobą oczywiście znacznie większe koszty, niż wersja bez nich. Wynika to z konieczności użycia odpowiednich fundamentów i konstrukcji nośnej. Jeśli chodzi o jednostanowiskowy carport z panelami fotowoltaicznymi o mocy 4kW, orientacyjny koszt oscyluje w okolicach 20 tys. zł. Istnieją jednak pewne programy wsparcia, które zapewniają pomoc finansową w budowie takiej konstrukcji.
Czy wiatę fotowoltaiczną należy w Polsce opodatkować?

Kwestia opodatkowania wiat fotowoltaicznych nie jest niestety jednoznaczna i przepisy nie dają tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tak naprawdę od klasyfikacji wiaty. Jeśli jest określona jako budynek, ulega opodatkowaniu od powierzchni. Jeśli jest budowlą, podatek nalicza się od wartości. Jeśli jest obiektem małej architektury, wówczas nie ulega wcale żadnemu opodatkowaniu. Dla odpowiedniego zrozumienia przepisów, kluczowa jest powierzchnia konstrukcji. Jeśli nie przekracza ona 50 metrów kwadratowych, o których wspomniano już wcześniej, zazwyczaj będzie wolna od podatku. Dla pewności warto jest jednak skonsultować się z lokalnym urzędem, który udzieli szczegółowych i rzetelnych informacji.

Jak przygotować się do budowy wiaty fotowoltaicznej?

Jeśli podejmiesz już decyzję o zbudowaniu swojej wiaty fotowoltaicznej, musisz liczyć się z następującymi krokami:

  1. Sprawdź lokalne przepisy i zapoznaj się z MPZP.
  2. Skonsultuj się z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się instalacją wiat fotowoltaicznych, aby zasięgnąć najważniejszych informacji.
  3. Przygotuj projekt, który uwzględnia wszystkie elementy inwestycji i wymogi prawne.
  4. Jeśli to konieczne, uzyskaj odpowiednie pozwolenie lub dokonaj zgłoszenia inwestycji.
  5. Zakup materiały i wybierz doświadczonego wykonawcę.
  6. Zaplanuj czas budowy i montażu.

Nie zapomnij także o tym, że wiaty fotowoltaiczne, choć cieszą się dużym zainteresowaniem, nadal są stosunkowo nowym rozwiązaniem na polskim rynku. Przepisy mogą ulegać zmianom, dlatego warto je śledzić i korzystać z porad ekspertów w razie wątpliwości.

Proponowane konstrukcje
Podobne artykuły