Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często zadają sobie pytanie, czy lepiej zdecydować się na carport, czy na garaż. Oba rozwiązania mają za zadanie stanowić ochronę dla samochodu, jednak każde z nich ma swoje wady i zalety. Poniżej opisujemy cechy obu tych opcji. Być może dzięki temu wybór stanie się łatwiejszy.
Carport fotowoltaiczny to konstrukcja, która ma na celu chronić samochód przed warunkami atmosferycznymi, podobnie jak garaż. Składa się ze słupów lub ścian pokrytych dachem. Od klasycznego garażu odróżnia go to, że jest zazwyczaj otwarty, przynajmniej z jednej strony, a często z dwóch lub nawet wszystkich. Dzięki temu dostęp do auta jest szybszy i łatwiejszy, gdyż nie trzeba otwierać wiaty.
Garaż jak wiadomo, jest pomieszczeniem zamykanym. Może być on wolnostojący lub połączony z bryłą domu. Zamyka się specjalnymi drzwiami obsługiwanymi manualnie lub za pomocą pilota.
Carport wybierany jest przez właścicieli samochodów głównie ze względów ekonomicznych. Jest on zdecydowanie tańszy niż garaż. Można zdecydować się na niego w przypadku ograniczonego budżetu. Często stawiają na niego osoby, które chcą przeznaczyć więcej czasu na odłożenie sobie środków na garaż.
Postawienie carportu zajmuje ponadto znacznie mniej czasu, niż wzniesienie garażu, dzięki czemu można znacznie szybciej zacząć korzystać z miejsca na samochód.
Ważnym aspektem jest także elastyczność na etapie projektowania. Carport można znacznie łatwiej dostosować do architektury budynku i preferencji własnych.
Nie da się ukryć, że auto pozostawione w carporcie ma lepszą wentylację niż w garażu, co bywa korzystne, zwłaszcza gdy panują wilgotne warunki.
Co ciekawe, carport ma wiele różnych zastosowań. Na przykład gdy planujemy większą imprezę rodzinną na świeżym powietrzu, można wyprowadzić samochód i rozstawić krzesła i stół. Zyska się wówczas atrakcyjne i zadaszone miejsce do biesiadowania. Można tu również przechowywać meble ogrodowe, a także sprzęty.
Jak już wspomniano, carporty mają wiele zalet. Mimo to nadal wiele osób jest zwolennikami pełnych garaży. Po pierwsze, zapewniają one pełną ochronę przed warunkami atmosferycznymi – śniegiem, deszczem, gradem, wichurą i promieniowaniem słonecznym.
Zamknięta konstrukcja to przede wszystkim większa ochrona przed wandalizmem, na przykład wybiciem szyb czy przebiciem opon w samochodzie, a także większa pewność uchronienia auta przed kradzieżą.
Garaż zapewnia także znaczną ilość dodatkowego miejsca, które można wykorzystać na rowery, różne sprzęty, narzędzia, zapasowe opony, czy inne rzeczy które wymagają przechowywania w chłodnym i zaciemnionym pomieszczeniu, na przykład przetwory.
Z czysto finansowego punktu widzenia, garaż podnosi wartość nieruchomości. Gdyby kiedyś nastąpiła konieczność sprzedaży domu, wielu potencjalnych kupców patrzy zdecydowanie bardziej przychylnie na dom, który ma przynajmniej jednostanowiskowy garaż.
W przeciwieństwie do carportu, garaż można wyposażyć w ogrzewanie, co jest bardzo wygodne zwłaszcza zimą, gdyż całkowicie eliminuje konieczność skrobania szyb w samochodzie.
W ostatnich latach można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania carportami fotowoltaicznymi. Mają one za zadanie chronić samochód, ale jednocześnie produkować energię elektryczną. Rozwiązaniem tym interesują się przede wszystkim osoby, którym zależy na zmniejszeniu swoich rachunków za energię.
Taki carport to świetna odpowiedź na potrzebę wykorzystania wolnej przestrzeni nad autem. Jest to rozwiązanie niezwykle innowacyjne, gdyż panele zamontowane na dachu nie tylko ochraniają wóz przed warunkami atmosferycznymi, ale także produkują prąd, który można wykorzystać do użytku domowego, czy też do ładowania samochodu elektrycznego bądź hybrydowego.
Decydując się na carport, warto zastanowić się nad wersją z panelami fotowoltaicznymi. Początkowy koszt inwestycji będzie oczywiście znacznie wyższy, niż w przypadku tradycyjnego carportu bez paneli, jednak można tutaj uzyskać korzyści długoterminowe. Carport fotowoltaiczny produkuje energię, którą można wykorzystać na własny użytek. Jest to pewnego rodzaju niezależność energetyczna i sposób na obniżenie rachunków w domu. Opłacalność całej inwestycji poprawia także fakt, że w niektórych przypadkach możliwe jest odsprzedawanie nadwyżek energii do sieci.
Zarówno garaż jak i carport mają swoje unikalne cechy i zalety. Wybór nie jest więc taki prosty. Aby sobie to ułatwić, warto rozważyć kilka kwestii.
Osoby kupujące lub budujące dom, mają zazwyczaj na głowie wiele spraw i wiele decyzji do podjęcia. Często nie są do końca pewne, które rozwiązanie będzie dla nich najlepsze, a wiele kwestii wychodzi dopiero w praniu. Warto w takim przypadku postawić na bardziej budżetowy carport, a w razie niezadowolenia przekształcić go później na garaż. Taka opcja zapewnia przede wszystkim elastyczność, ale należy pamiętać o tym, że chcąc przekształcić carport w garaż poprzez dodanie do niego dodatkowych ścian i bramy, należy zaznajomić się z lokalnymi przepisami i czasami uzyskać nawet specjalne pozwolenie.
Decydując się na carport, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy regularnie myć swój pojazd, aby pozbyć się z niego brudu, kurzu, czy soli, którą posypywane są drogi w okresie zimowym. W marketach lub przez internet można nabyć także specjalne pokrowce służące do przykrywania auta w okresie zimowym lub podczas nieobecności. Dach carportu powinien być wyposażony w system odprowadzania wody, aby nie kapała ona na auto. Warto także parkować auto przodem do wyjazdu, ponieważ miejsce w carporcie jest ograniczone i pozwoli to uniknąć uszkodzeń samochodu. Co jakiś czas sprawdzaj też w jakim stanie jest carport i czy nie wymaga on konserwacji.
Wybór między garażem a carportem uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika i jego rodziny. Carport to nacisk na ekonomię i elastyczność. Garaż z kolei zapewnia większą ochronę auta i dodatkową, całkiem sporą przestrzeń do przechowywania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy rozważyć wszelkie za i przeciw, a także dowiedzieć się jakie są przepisy budowlane w miejscu, gdzie planujemy inwestycję.