09.12.2024 r.

Wiata fotowoltaiczna, czyli jak chronić samochód i jednocześnie produkować energię

Wiele osób szuka dziś sposobu na bardziej ekologiczny styl życia. Oszczędzanie energii to jeden z tych aspektów, które mają wpływ nie tylko na środowisko, ale także nasze portfele. Ciekawym wyjściem jest wiata fotowoltaiczna, która łączy zalety ochrony samochodu i produkcji energii. Czy rozwiązanie to rzeczywiście jest efektywne i przyczynia się do oszczędności w dłuższej perspektywie? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co to jest wiata fotowoltaiczna

Wiata fotowoltaiczna lub inaczej carport fotowoltaiczny to konstrukcja, która z pozoru nie różni się niczym od zwykłego carportu, czyli miejsca do przechowywania auta. Jego dach pokryty jest jednak panelami fotowoltaicznymi, które pochłaniają energię słoneczną i przekształcają ją w elektryczną. To dość nowatorskie rozwiązanie pozwala na bardzo pożyteczne wykorzystanie miejsca na swojej posesji. Uzyskaną energią można zasilać na przykład auto elektryczne lub hybrydowe, a także wykorzystywać ją w swoim domu. Rozwiązanie to nie brzmi już wcale jak science fiction, a staje się dostępne dla niemalże każdej osoby.

Jakie korzyści daje wiata fotowoltaiczna?

Każdy, kto zastanawia się nad takim rozwiązaniem, powinien na początku przekalkulować czy cała inwestycja ma sens. Tymczasem, rozwiązanie to ma wiele istotnych plusów. Oprócz tych oczywistych, czyli ochrony samochodu przed czynnikami atmosferycznymi, zyskuje się czystą energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania różnych sprzętów w swoim domu. Oznacza to znaczne obniżenie rachunków za prąd, a także możliwe osiągnięcie samowystarczalności energetycznej. Dodatkowo, wiata z panelami słonecznymi przełoży się na zwiększenie wartości nieruchomości, co może być szczególnie istotne w przypadku zamiaru sprzedaży budynku.

Czy wiata fotowoltaiczna jest dobrym rozwiązaniem przy polskim klimacie?

Osoby poważnie rozważające inwestycję w wiatę z panelami fotowoltaicznymi, zadają sobie pytanie czy polski klimat sprzyja temu rozwiązaniu. Jak się okazuje, polski umiarkowany klimat jest właśnie tym idealnym. Z jednej strony nie mamy tropikalnych upałów latem, z drugiej zimy się są bardzo ostre. Warto dodać, że nowoczesne panele fotowoltaiczne są w stanie magazynować energię, nawet podczas zachmurzenia.

Należy wspomnieć także o tym, że panele na wiacie są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż na dachu domu. Wiata jest o wiele niższa, a więc łatwiej jest usuwać zanieczyszczenia z jej powierzchni, a także zgarniać śnieg, który gromadzi się zimą. Ciepło produkowane przez panele bardzo często jest też wystarczające do tego, aby stopić zalegający na nich śnieg.

Jaką wielkość powinna mieć odpowiednio dobrana wiata fotowoltaiczna?

Wybór odpowiedniej wielkości wiaty jest kluczowy dla zachowania pełnej funkcjonalności. Wszystko zależy od tego ile pojazdów zamierzamy przechowywać pod wiatą – czy będzie to jeden samochód, czy może dwa lub więcej, a także czy będą tam stały także inne pojazdy, na przykład motor lub rowery? Standardowe wiatu występują zazwyczaj w rozmiarze 3,5×6 metra, jednak długość i szerokość konstrukcji można dostosować do swoich indywidualnych wymagań i potrzeb.

W przypadku wiaty fotowoltaicznej, niezwykle ważnym parametrem jest moc instalacji. Należy oszacować swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Warto w tym celu przeanalizować swoje rachunki za prąd i średnie zużycie na przestrzeni na przykład ostatniego roku. Na podstawie tych danych można dobrać z fachowcem odpowiednie panele. Podczas wyboru należy uwzględnić także swoje przyszłe plany, takie jak na przykład zakup samochodu elektrycznego, czy nowego wyposażenia domu, aby dobrać instalację, która będzie odpowiednia również po tych zmianach.

Montaż wiaty fotowoltaicznej – czy jest on trudny?

Montaż wiaty fotowoltaicznej nie jest ani szczególnie trudny, ani skomplikowany. Mimo to warto jest to zadanie powierzyć specjalistom. Całą instalację da się ukończyć w przeciągu kilku dni, w zależności od tego jakie są wymagania terenu i założenia projektowe. Cały proces zaczyna się od wyrównania terenu i przygotowania fundamentów pod konstrukcję. Później stawiana jest konstrukcja i montowany jest dach, a następnie podłącza się panele.W kolejnym kroku podłącza się specjalny falownik, który przekształca prąd stały na prąd zmienny, który jest zdatny do używania w domu.

Warto zorientować się, czy w miejscu zamieszkania nie jest konieczne uzyskanie specjalnych zezwoleń na prace. W zależności od lokalnych przepisów, może być konieczne dokonanie zgłoszenia. Wykonawca posiadający odpowiednie doświadczenie, powinien pomóc w dopilnowaniu wszelkich formalności.

Jak dbać o wiatę z panelami fotowoltaicznymi?

Główną zaletą wiaty elektrycznej jest to, że nie wymaga ona skomplikowanej i czasochłonnej konserwacji. Producenci paneli fotowoltaicznych, projektują je tak, aby wytrzymywały różne warunki atmosferyczne i pozostawały jak najbardziej bezawaryjne. Istnieje jednak kilka prostych czynności, które można wykonywać, aby przyczynić się do jak najlepszej kondycji swoich paneli. Przede wszystkim warto regularnie usuwać z nich kurz, brud, zeschnięte liście, resztki śniegu, czy ptasie odchody. Wystarczy lekko zwilżona szmatka i szczotka z miękkim włosiem. Lepiej jest unikać agresywnych detergentów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na powłokę paneli.

Powinno się też co jakiś czas kontrolować stan techniczny samej wiaty, aby upewnić się że stoi ona stabilnie i nie nosi znamion korozji. Raz na jakiś czas warto zdecydować się z kolei na profesjonalny przegląd instalacji, aby upewnić się, że wszystkie komponenty zapewniają bezpieczeństwo i niezawodne działanie.

Czy wiata fotowoltaiczna się opłaca?

Początkowy koszt jaki należy ponieść przy instalacji wiaty fotowoltaicznej, może dla wielu wydawać się dość wysoki, jednak należy rozpatrywać to zdecydowanie w kategoriach długofalowej inwestycji. Oszczędności na prądzie kumulują się z miesiąca na miesiąc i zaczynają być zauważalne dopiero po upływie dłuższego czasu, na przykład kilku lat. W Polsce można ponadto skorzystać z różnych form dofinansowania do paneli. Warto śledzić w tym celu różne rządowe programy wsparcia i inicjatywy.

Korzyści pozafinansowe również są tutaj spore. Po pierwsze, przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Po drugie, zyskujemy znaczną niezależność energetyczną i chronimy się w znacznej mierze przed stale rosnącymi cenami energii.

Carport z fotowoltaiką to zatem rozwiązanie, które łączy w sobie opłacalność, praktyczność i ekologię. Choć początkowa cena może odstraszać wiele osób, to korzyści w dłuższym terminie są już znacznie bardziej kuszącą perspektywą.

Proponowane konstrukcje
Podobne artykuły