Wybór carportu z pozoru wydaje się dość prosty. W końcu to prosta i nieskomplikowana konstrukcja, która ma tylko spełniać swoją funkcję. Nic bardziej mylnego! Carport to nie tylko miejsce do parkowania auta, ale także ważny element posesji, który znacząco wpływa na jej funkcjonalność i wrażenie wizualne. Poniższy przewodnik odpowie na wszelkie pytania związane z wyborem carportu tak, aby pasował on do potrzeb mieszkańców i stylu budynku.
Przy wyborze carportu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, liczy się wielkość, ale także liczba pojazdów, które będą w nim parkowane. Liczy się także styl architektoniczny budynku, lokalne przepisy (plan zagospodarowania) oraz oczywiście dostępny budżet, jaki możemy przeznaczyć na inwestycję. Wybór carportu jest decyzją raczej długoterminową, dlatego wszelkie aspekty powinny być bardzo dokładnie przemyślane.
Carporty, z jakimi możemy spotkać się na posesjach, mają różne wymiary. Należy wziąć oczywiście pod uwagę wymiar swojego obecnego zakupu, ale także zadać sobie pytanie odnośnie swoich przyszłych planów zakupowych. Przeciętny carport przeznaczony do parkowania jednego samochodu, ma zazwyczaj wymiary 3,5×6 metra. Jeśli jednak posiadanym autem jest SUV lub VAN, lepiej jest zdecydować się na nieco większy carport.
Warto również rozważyć kwestię przestrzeni na przechowywanie dodatkowych rzeczy, na przykład narzędzi ogrodowych, czy rowerów. W przypadku, gdy chcemy parkować więcej niż jedno auto lub planujemy w przyszłości zakup drugiego samochodu, warto rozważyć z góry zakup dwustanowiskowego carporta.
Równie ważny jak rozmiar, jest także wybór odpowiedniej lokalizacji carportu. W przeciwieństwie do garażu, jest on zdecydowanie bardziej mobilny. Nie oznacza to jednak, że może znajdować się w przypadkowym miejscu na posesji. Należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak: odległość od bramy wjazdowej, odległość od domu i ukształtowanie terenu po jakim będziemy przejeżdżać autem. Carport powinien być umiejscowiony tak, aby nie trzeba było pokonywać zbyt długiej drogi do wyjazdu, ale jednocześnie by nie był zbyt daleko domu, co mogłoby utrudnić przenoszenie na przykład zakupów.
Należy unikać lokalizowania carportu na zbyt pochyłym terenie, ponieważ wyjeżdżanie będzie wówczas znacznie utrudnione. Jeśli planuje się wybór carportu z opcją paneli fotowoltaicznych, ważne jest także zwrócenie uwagi na stosunek carporta do stron świata, co będzie miało istotny wpływ na pobór energii z promieni słonecznych.
W kwestii wizualnej, carport nie powinien także przysłaniać najbardziej atrakcyjnych elementów architektonicznych budynku.
Carporty można budować z różnych materiałów. Wszystko zależy od oczekiwań, budżetu, estetyki, łatwości konserwacji, trwałości i przeznaczenia. Najczęściej wybierane materiały to: drewno, aluminium, PCV i metal. Drewno jest naturalne i prezentuje się bardzo elegancko. Wymaga jednak dość częstej konserwacji, zwłaszcza że narażone jest na zmienne warunki atmosferyczne. Metal z kolei jest bardzo trwały i dostępny w wielu kolorach. Aluminium jest lekkie i proste w montażu. PCV wychodzi dość ekonomicznie jeśli chodzi o cenę, natomiast jest najmniej trwałe ze wszystkich wspomnianych materiałów.
Carport to integralna część posesji. Każdy kto odwiedza nasz dom, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na to co najbardziej rzuca się w oczy. Po przekroczeniu wejścia na posesję, nie sposób jest nie zauważyć miejsca na przechowywanie auta. W przypadku domów tradycyjnych, idealnie będzie prezentował się carport z drewnianą konstrukcją i dwuspadowym zadaszeniem. Przy budynkach bardziej nowoczesnych, świetnie sprawdzi się carport metalowy, z minimalistycznym i płaskim dachem. Domy w stylu śródziemnomorskim skomponują się z kolei z carportem z białymi kolumnami i dachem wykonanym z ceramicznej dachówki.
Carport to wbrew pozorom nie tylko ochrona auta przed deszczem i promieniowaniem. Coraz większą popularność zyskuje carport wyposażony w fotowoltaikę, który dodatkowo produkuje energię elektryczną możliwą do wykorzystania na własny użytek, a także na potrzeby ładowania samochodu elektrycznego. Do innych przydatnych opcji można zaliczyć także oświetlenie LED, systemy odprowadzające wodę, a także możliwość zamontowania dodatkowych półek na przechowywanie narzędzi.
Na końcowy koszt carportu wpływ ma wiele czynników. Po pierwsze, jest to rozmiar całej konstrukcji, rodzaj materiałów jakie zostały użyte do jej wykonania oraz dodatkowe funkcje (np. carport z fotowoltaiką). Jeśli nie posiadamy umiejętności, aby zbudować carport samodzielnie, należy uwzględnić także koszty robocizny ekipy, w tym ewentualne prace ziemne i fundamentowe.
Wybierając dla siebie idealny carport, warto przemyśleć jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w długiej perspektywie. Najtańsza opcja nie zawsze się opłaci, jeśli przeliczymy przewidywany czas użytkowania w latach. Z opcji jak najbardziej ekonomicznej, warto skorzystać wówczas, gdy carport ma służyć tylko przez jakiś czas, a docelowo planujemy wybudowanie garażu.
To czy potrzebne będzie specjalne pozwolenie, uzależnione jest od lokalnych przepisów w miejscu, gdzie ma odbyć się inwestycja. W większości przypadków, budowa carportu nie jest związana z koniecznością uzyskania pozwolenia. Może być jednak konieczne dokonanie zgłoszenia do miejscowego urzędu. Wpływ na te procedury może mieć rozmiar carportu, chęć wykonania go z nietypowych materiałów, nietypowa odległość od granic działki, czy planowane dodatkowe funkcje (np. fotowoltaika). W razie wątpliwości, warto jest zawsze skonsultować się z architektem oraz urzędem gminy, aby uniknąć inwestycji w coś, co będzie później niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania.
Aby carport służył latami, należy pamiętać o regularnej konserwacji, zwłaszcza gdy konstrukcja wykonana jest z elementów drewnianych. Jeśli jest to metal lub aluminium, należy kontrolować czy nie dochodzi do korozji. Ważne jest także usuwanie liści i innych zanieczyszczeń z powierzchni dachu. Jeśli na powierzchni dachu znajdują się panele fotowoltaiczne, należy również pamiętać o regularnym ich oczyszczaniu. Takie dbanie nie tylko wpłynie na aspekty estetyczne carportu, ale także przedłuży jego żywotność i zapobiegnie awariom. Carport to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania pojazdu, ale także element, który może zdobić lub szpecić otoczenie domu.