OSZCZĘDNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNA I EKOLOGIA
Wiata garażowa z panelami fotowoltaicznymi to innowacyjne rozwiązanie, które stanowi nowoczesną i oszczędną alternatywę dla tradycyjnych garaży. Dlaczego? To proste! Po prostu skutecznie łączy ochronę samochodu z opłacalnym wykorzystaniem energii słonecznej.
Bezpłatna konsultacja z wyceną
Wiata garażowa wyposażona w panele fotowoltaiczne, to rozwiązanie zdecydowanie bardziej innowacyjne, niż znane wszystkim dotąd zwykłe garaże. Po co skupiać się na samej ochronie samochodu, skoro można dodatkowo wykorzystać energię słoneczną i zaoszczędzić na prądzie? Wiata garażowa z instalacją fotowoltaiczną to właśnie strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o połączenie tych dwóch kwestii. Co więcej, nie jest to tylko moda, ale świadomy wybór w kierunku oszczędności, poszanowania środowiska, a także niezależności energetycznej.
Wiata garażowa z fotowoltaiką niesie za sobą mnóstwo korzyści, które mogą być przeważające na etapie podejmowania decyzji o takiej inwestycji.
Jeden z głównych plusów to oszczędność na rachunkach za energię elektryczną. Panele zamontowane na wiacie generują prąd, który można wykorzystać na własny użytek. Pozwala to częściowo lub nawet całkowicie uniezależnić się od dostawcy energii, a tym samym oszczędzić. Na widoczny zwrot trzeba jednak poczekać sporo lat.
Fotowoltaika to technologia przyjazna środowisku, gdyż bazuje na energii pozyskanej ze słońca i nie generuje gazów cieplarnianych. Jest to nie tylko modne podejście, ale przede wszystkim dobry uczynek dla naszej planety.
Wiaty wykonane ze stali lub aluminium i wyposażone w panele fotowoltaiczne, są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie wymagają szczególnie pracochłonnej konserwacji. Jest to inwestycja praktycznie bezobsługowa.
Wiata garażowa z fotowoltaiką zwiększa ponadto wartość nieruchomości. Jest to bardzo duży atut dla potencjalnych kupców, gdyby w przyszłości pojawiła się inicjatywa sprzedaży domu.
Sposób działania fotowoltaicznej wiaty garażowej jest bardzo prosty. Panele zamontowane na dachu pozyskują energię ze słońca i przekształcają ją w energię elektryczną. Prąd ten można później wykorzystać do zasilania urządzeń w domu lub na przykład ładowania samochodu elektrycznego.
Cały system składa się z takich elementów jak: panele, inwerter który ma za zadanie przekształcać prąd stały na zmienny, licznik dwukierunkowy, który przekazuje nadwyżki energii do sieci oraz konstrukcja, która zapewnia podporę i ochronę pojazdu.
Ceny wybudowania wiaty garażowej z panelami fotowoltaicznymi, mogą startować już od kilkunastu tysięcy złotych. Ważne są gabaryty takiej wiaty, a także moc paneli. Wśród standardowych opcji można wymienić: wiaty z dachem jednospadowym, wiaty z dachem dwuspadowym, wiaty z dachem płaskim, wiaty mocowane do fundamentów, a także wiaty kafarowane.
Choć początkowa cena inwestycji może wydawać się wysoka, to oszczędności jakie można uzyskać w dłuższej perspektywie zdecydowanie zachęcają, zwłaszcza że na rynku stale dostępne są różne programy wsparcia.
Na tempo prac związanych z montażem takiej wiaty wpływ ma pora roku, ale także warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu. Wiosną i latem, całe prace zamyka się zazwyczaj w przeciągu tygodnia. Późną jesienią i zimą, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno, montaż może wydłużyć się do około 2 tygodni. Na znaczne obsunięcie prac wpływ może mieć też konieczność równania podłoża. Zanim przystąpi się jednak do montażu, należy zorientować się czy nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia oraz przeprowadzić etap projektowania. W rzeczywistości więc proces może trwać nawet wiele tygodni lub miesięcy.
Według przepisów, zamontowanie paneli fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 50 kW, nie wiąże się z koniecznością uzyskania żadnych oficjalnych zezwoleń. Nie ma też w tym przypadku znaczenia, czy panele montowane są na dachu obiektu, czy też na gruncie. W praktyce, rzadko zdarza się aby instalacja przy domu jednorodzinnym przekraczała tę moc, a więc jest to bardzo pozytywna wiadomość dla osób indywidualnych. Należy jednak pamiętać o tym, że choć sama instalacja paneli nie wiąże się ze zgłoszeniami i pozwoleniami, to budowa wiaty rządzi się już odrębnymi prawami. W razie wątpliwości warto zawsze skonsultować się z lokalnym urzędem lub architektem.
Czy warto wykonać wiatę garażową z panelami fotowoltaicznymi na specjalne zamówienie?
Jesteśmy producentem wiat garażowych z panelami fotowoltaicznymi i gwarantujemy, że każdy klient korzystający z naszej usługi może liczyć na fachową pomoc i doradztwo. Zajmujemy się także sporządzaniem projektów, profesjonalnym i sprawnym montażem oraz serwisem w razie potrzeby. Konsultacja i wycena odbywa się całkowicie bezpłatnie.
Każdą wiatę garażową wykonujemy zawsze pod indywidualne zamówienie klienta, zgodnie z jego preferencjami, wymaganiami i przepisami lokalnymi, tak aby nie trzeba było martwić się niepotrzebnymi nieprawidłowościami.
Inwestycja w wiatę garażową to nie tylko produkcja własnego prądu i ochrona samochodu. Jest to także inwestycja w przyszłość i w innowacyjność. W czasach, gdy ekologia odgrywa tak ważną rolę, można zrobić coś dobrego nie tylko dla przyszłości swojej rodziny, ale także dla przyszłości naszej planety.
Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wiat garażowych z panelami fotowoltaicznymi.
1. Jaki jest najbardziej zalecany kąt nachylenia dachu na konstrukcji przeznaczonej pod panele fotowoltaiczne?
Najlepszy kąt nachylenia dachu na konstrukcji przeznaczonej pod instalację paneli fotowoltaicznych, waha się między 30 a 40 stopni.
2. Czy pod wiatą garażową z fotowoltaiką można przechowywać dwa lub więcej samochodów?
Wiaty garażowe mogą być oczywiście projektowane pod większą ilość samochodów. Dużo osób projektuje większe wiaty również z myślą o przechowywaniu innych pojazdów – motoru, rowerów, quada, czy po prostu narzędzi.
3. Jak długo trzeba czekać na realny zwrot z inwestycji w wiatę garażową z panelami fotowoltaicznymi?
Czas zwrotu z inwestycji jest zależny od wielu czynników, ale zazwyczaj wynosi od 10 do 15 lat.
4. Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na posiadanej już wcześniej wiacie garażowej?
Takie rozwiązanie jest możliwe, ale wymaga to przeprowadzenia oceny wytrzymałościowej przez specjalistę.
5. Czy można uzyskać dofinansowanie przeznaczone na budowę wiaty z instalacją fotowoltaiczną?
Na rynku dostępnych jest wiele programów dofinansowań, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Warto zorientować się jakie warunki trzeba spełniać, aby uzyskać dofinansowanie. Zdecydowanie warto to zrobić, aby inwestycja w takie rozwiązanie była jak najbardziej osiągalna dla przeciętnej osoby.